Skip to content

33 Dorothy DrSewell, NJ 08080

Built 1999

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Oct 12, 2017

Property Information

Block86.02
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
DescriptionSTONELEIGH
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage3,489
Acreage0.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
22%
Improvement Value:$366,600
78%
Total Assessment$469,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,371+2.9%
2024$16,882+4.7%
2023$16,121+1.5%
2022$15,877+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

Sq Ft3,489DeedBook 5751, Page 66Recorded10/16/2017

Property Sale

Sale
$515,750
DeedBook 5022, Page 127

Property Sale

SaleMulti
$281,900
DeedBook 2983, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1999