Skip to content

31 Dorothy DrSewell, NJ 08080

Built 1999

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 8, 2016

Property Information

Block86.02
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
DescriptionNORMANDY
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,884
Acreage0.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
25%
Improvement Value:$302,800
75%
Total Assessment$405,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,761+2.9%
2024$14,339+4.8%
2023$13,681+1.6%
2022$13,470+6.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 3606, Page 283

Property Sale

SaleMulti
$233,900
DeedBook 2985, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1999