Skip to content

4 Jan CtSewell, NJ 08080

Built 2000

Last Sale Price
$811,000
Last Sale Date
May 15, 2023

Property Information

Block86.06
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
DescriptionSTONELEIGH
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage3,535
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
22%
Improvement Value:$352,900
78%
Total Assessment$454,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,827+2.9%
2024$16,354+4.7%
2023$15,617+3.6%
2022$15,076+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$811,000
Sq Ft3,535DeedBook 6859, Page 248Recorded5/30/2023

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft3,535DeedBook 6298, Page 324Recorded6/25/2020

Property Sale

Sale
$311,450
DeedBook 3112, Page 298

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

SaleMulti
$265,100
DeedBook 3038, Page 61