Skip to content

8 Jan CtSewell, NJ 08080

Built 2001

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
May 20, 2019

Property Information

Block86.06
Lot20
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
DescriptionSTONELEIGH
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage3,501
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,200
21%
Improvement Value:$377,600
79%
Total Assessment$480,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,785+2.9%
2024$17,285+4.7%
2023$16,506+1.5%
2022$16,256+6.9%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft3,501DeedBook 6090, Page 82Recorded5/24/2019

Property Sale

SaleMulti
$301,900
DeedBook 3234, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

SaleMulti
$270,233
DeedBook 3076, Page 208