Skip to content

15 Joseph DrSewell, NJ 08080

Built 2002

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Jul 19, 2024

Property Information

Block86.08
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
DescriptionGREENBRIAR
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage3,661
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,700
22%
Improvement Value:$339,100
78%
Total Assessment$436,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,043+2.9%
2024$15,592+4.7%
2023$14,889+1.5%
2022$14,663-4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000
Sq Ft3,661DeedBook 7039, Page 81Recorded7/23/2024

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 5066, Page 107

Property Sale

SaleMulti
$535,000
DeedBook 4465, Page 136

Property Sale

SaleMulti
$333,050
DeedBook 3456, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 2002