Skip to content

8 Eton DrSewell, NJ 08080

Built 2002

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
Jun 10, 2022

Property Information

Block86.08
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
DescriptionGREENBRIAR
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage3,751
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
22%
Improvement Value:$369,700
78%
Total Assessment$474,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,559+2.9%
2024$17,065+4.7%
2023$16,296+1.5%
2022$16,050-1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$710,000
Sq Ft3,751DeedBook 6697, Page 307Recorded6/20/2022

Property Sale

SaleMulti
$393,570
DeedBook 3444, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 2002