Skip to content

3 Eton DrSewell, NJ 08080

Built 2002

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Sep 27, 2012

Property Information

Block86.09
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
DescriptionGREENBRIAR
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage---
Acreage0.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,800
24%
Improvement Value:$313,700
76%
Total Assessment$411,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,221+2.9%
2024$14,793+4.7%
2023$14,127+1.5%
2022$13,913-1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 5006, Page 61

Property Sale

SaleMulti
$630,000
DeedBook 4193, Page 109

Property Sale

SaleMulti
$341,890
DeedBook 3485, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 2002