Skip to content

9 Eton DrSewell, NJ 08080

Built 2002

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Sep 20, 2019

Property Information

Block86.09
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
DescriptionGREENBRIAR
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage3,677
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,800
21%
Improvement Value:$359,900
79%
Total Assessment$457,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,930+2.9%
2024$16,454+4.7%
2023$15,713+1.5%
2022$15,475-1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft3,677DeedBook 6169, Page 321Recorded10/4/2019

Property Sale

Sale
$348,935
DeedBook 3503, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 2002