Skip to content

350 Fries Mill RdSewell, NJ 08080

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 16, 2018

Property Information

Block86
Lot7.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
Description1SCB, 1SM
Dwellings---
ZoningR
Sq Footage---
Acreage3.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,300
55%
Improvement Value:$100,000
45%
Total Assessment$223,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,260+2.9%
2024$8,028+4.7%
2023$7,666+1.5%
2022$7,550-3.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

DeedBook 5130, Page 9Recorded10/28/2013

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 3505, Page 162

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 1739, Page 310