Skip to content

102 Laurel AveSewell, NJ 08080

Built 1962

Last Sale Price
$229,900
Last Sale Date
Mar 30, 2021

Property Information

Block93
Lot3.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningNC
Sq Footage1,080
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,100
24%
Improvement Value:$131,300
76%
Total Assessment$172,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,377+2.9%
2024$6,198+19.6%
2023$5,181+1.6%
2022$5,099+6.8%
Property History

Property Sale

Sale
$229,900
Sq Ft1,080DeedBook 6460, Page 294Recorded4/21/2021

Property Sale

SaleMulti
$500,000

From:

To:

DeedBook 5093, Page 197Recorded7/18/2013

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 3119, Page 199

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 2429, Page 215

Property Sale

SaleMulti
$88,000
DeedBook 2005, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1962