Skip to content

305 Tuckahoe RdSewell, NJ 08080

Built 1947

Last Sale Price
$156,500
Last Sale Date
Aug 18, 2016

Property Information

Block95
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1SS
Dwellings1
ZoningC
Sq Footage1,630
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,500
23%
Improvement Value:$139,300
77%
Total Assessment$180,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,688+2.9%
2024$6,500+4.7%
2023$6,207+1.5%
2022$6,113+4.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$156,500

From:

To:

Sq Ft1,630DeedBook 5516, Page 172Recorded8/19/2016

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 3572, Page 269

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 3363, Page 315

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 2813, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1947