Skip to content

204 Strand AveSewell, NJ 08080

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 14, 2026

Property Information

Block99
Lot2.06
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
ZoningC
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,300
84%
Improvement Value:$6,700
16%
Total Assessment$41,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,517+2.9%
2024$1,474+4.7%
2023$1,408+1.5%
2022$1,386+22.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$270,000
Sq Ft1,735DeedBook 6925, Page 186Recorded10/18/2023

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 1715, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1920