Skip to content

208 Strand AveSewell, NJ 08080

Vacant Land

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Oct 3, 2023

Property Information

Block99
Lot2.08
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
ZoningC
Sq Footage1,735
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$34,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,269+2.9%
2024$1,233+4.7%
2023$1,178+1.5%
2022$1,160+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$270,000
Sq Ft1,735DeedBook 6925, Page 186Recorded10/18/2023

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 1715, Page 41