Skip to content

1314 Royal LnThorofare, NJ 08086

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 6, 2007

Property Information

Block351.06
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWest Deptford Twp
Tax Map Page3204

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,084
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,100
20%
Improvement Value:$274,300
80%
Total Assessment$344,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,026+1.3%
2024$11,871+0.8%
2023$11,775+0.2%
2022$11,747+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$247,505
DeedBook 2719, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1996