Skip to content

456 Allen StWoodbury, NJ 08096

Built 2016

Last Sale Price
$142,500
Last Sale Date
Jul 28, 2016

Property Information

Block102
Lot13.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
DescriptionCOAH UNIT
Dwellings1
ZoningR01
Sq Footage1,248
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,900
20%
Improvement Value:$110,500
80%
Total Assessment$137,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,610+3.7%
2024$6,375+3.2%
2023$6,180-5.0%
2022$6,508+3.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$142,500

From:

To:

Sq Ft1,248DeedBook 5507, Page 335Recorded8/2/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016