Skip to content

448 Allen StWoodbury, NJ 08096

Built 1920

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
May 29, 1996

Property Information

Block102
Lot13.02
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM25

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,500
22%
Improvement Value:$98,900
78%
Total Assessment$126,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,081+3.7%
2024$5,865+3.2%
2023$5,685+5.1%
2022$5,407+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 2652, Page 234

Property Sale

Sale
$9,000
DeedBook 1982, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1920