Skip to content

265 S Barber AveWoodbury, NJ 08096

Built 1920

Last Sale Price
$32,500
Last Sale Date
Mar 31, 1987

Property Information

Block108
Lot12.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM26

Building Details

Building Class45
Description2SF1G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,192
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,700
16%
Improvement Value:$129,900
84%
Total Assessment$154,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,438+3.7%
2024$7,173+3.2%
2023$6,954-6.1%
2022$7,407+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$32,500
DeedBook 1596, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1920