Skip to content

58 Carpenter StWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Last Sale Price
$176,000
Last Sale Date
Oct 27, 2022

Property Information

Block108
Lot14.07
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM26

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,481
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,900
24%
Improvement Value:$79,500
76%
Total Assessment$104,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,023+3.7%
2024$4,844+3.2%
2023$4,696-7.3%
2022$5,066+3.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$176,000
Sq Ft1,481DeedBook 6770, Page 116Recorded11/3/2022

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 4299, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1950