Skip to content

205 S Barber AveWoodbury, NJ 08096

Built 1880

Last Sale Price
$123,000
Last Sale Date
Sep 24, 2020

Property Information

Block108
Lot3.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM26

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,585
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,800
18%
Improvement Value:$101,400
82%
Total Assessment$123,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,927+3.7%
2024$5,716+3.2%
2023$5,542+0.5%
2022$5,516+3.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$123,000
Sq Ft1,585DeedBook 6360, Page 23Recorded10/22/2020

Property Sale

SaleMulti
$469,000
DeedBook 1877, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1880