Skip to content

34 E Barber AveWoodbury, NJ 08096

Built 1915

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Oct 28, 1999

Property Information

Block115
Lot23.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM27

Building Details

Building Class35
Description2SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,500
27%
Improvement Value:$52,700
73%
Total Assessment$72,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,474+3.7%
2024$3,350+3.2%
2023$3,248-2.0%
2022$3,313+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 3052, Page 47

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 1552, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1915