Skip to content

37 Curtis AveWoodbury, NJ 08096

Built 1930

Last Sale Price
$99,900
Last Sale Date
Jul 1, 2019

Property Information

Block119
Lot13.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM28

Building Details

Building Class28
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,359
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,900
22%
Improvement Value:$78,700
78%
Total Assessment$100,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,840+3.7%
2024$4,668+3.2%
2023$4,525-8.1%
2022$4,923+8.4%
Property History

Property Sale

Sale
$99,900
Sq Ft1,359DeedBook 6120, Page 209Recorded7/10/2019

Property Sale

Sale
$114,900
DeedBook 4300, Page 285

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 1889, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1930