Skip to content

51 Curtis AveWoodbury, NJ 08096

Built 1890

Last Sale Price
$128,500
Last Sale Date
Feb 18, 2004

Property Information

Block119
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM28

Building Details

Building Class45
Description2.5SB
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,317
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,100
20%
Improvement Value:$107,000
80%
Total Assessment$133,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,403+3.7%
2024$6,176+3.2%
2023$5,987-4.7%
2022$6,281-8.9%
Property History

Property Sale

Sale
$128,500
DeedBook 3758, Page 210

Property Sale

Sale
$4,379
DeedBook 3611, Page 277

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 3050, Page 311

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 1860, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1890