Skip to content

639 Green StWoodbury, NJ 08096

Built 1930

Last Sale Price
$41,653
Last Sale Date
Jan 27, 1995

Property Information

Block125
Lot35.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM31

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,064
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,900
28%
Improvement Value:$58,900
72%
Total Assessment$81,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,935+3.7%
2024$3,796+3.2%
2023$3,679-5.1%
2022$3,876+3.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$41,653
DeedBook 2507, Page 195

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook 2031, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1930