Skip to content

12 Dare StWoodbury, NJ 08096

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 16, 2021

Property Information

Block127
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM31

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage968
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,400
23%
Improvement Value:$63,400
77%
Total Assessment$82,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,984+3.7%
2024$3,842+3.2%
2023$3,724-6.4%
2022$3,980+3.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$48,000

From:

To:

Sq Ft968DeedBook 6094, Page 208Recorded6/3/2019

Property Sale

Sale
$17,500

From:

To:

Sq Ft968DeedBook 6088, Page 320Recorded5/22/2019

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 1930, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1900