Skip to content

59 N Girard StWoodbury, NJ 08096

Built 1940

Last Sale Price
$114,000
Last Sale Date
Dec 16, 1994

Property Information

Block13.01
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM03

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,610
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,700
31%
Improvement Value:$110,800
69%
Total Assessment$160,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,722+3.7%
2024$7,447+3.2%
2023$7,219+0.5%
2022$7,185+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook 2491, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1940