Skip to content

17 N Girard StWoodbury, NJ 08096

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 25, 2021

Property Information

Block13.01
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM03

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,626
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,100
30%
Improvement Value:$113,300
70%
Total Assessment$161,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,765+3.7%
2024$7,489+3.2%
2023$7,260+0.2%
2022$7,244+3.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$162,500

From:

To:

Sq Ft1,598DeedBook 5879, Page 267Recorded5/30/2018

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft1,598DeedBook 5638, Page 80Recorded4/17/2017

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 2766, Page 273

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 2307, Page 148

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook 1854, Page 6

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 1573, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1920