Skip to content

27 N Girard StWoodbury, NJ 08096

Built 1925

Last Sale Price
$114,000
Last Sale Date
Dec 15, 1989

Property Information

Block13.01
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM03

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,352
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,100
34%
Improvement Value:$99,300
66%
Total Assessment$151,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,034+3.8%
2024$6,775+3.3%
2023$6,560+0.5%
2022$6,525+3.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$114,000
DeedBook 1953, Page 68

Property Sale

SaleMulti
$23,200
DeedBook 1437, Page 614

Property Built

Built

Year Built: 1925