Skip to content

15 N Drexel StWoodbury, NJ 08096

Built 1947

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Dec 7, 2020

Property Information

Block13.05
Lot1.02
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM57

Building Details

Building Class17
Description2SB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,330
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,900
33%
Improvement Value:$94,000
67%
Total Assessment$140,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,779+3.7%
2024$6,538+6.2%
2023$6,158+15.3%
2022$5,340+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
Sq Ft1,330DeedBook 6407, Page 200Recorded1/20/2021

Property Built

Built

Year Built: 1947