Skip to content

234 Deptford AveWoodbury, NJ 08096

Built 1956

Last Sale Price
$72,500
Last Sale Date
Aug 19, 1988

Property Information

Block133
Lot1.12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM32

Building Details

Building Class17
Description1SCBS2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,221
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,200
26%
Improvement Value:$108,000
74%
Total Assessment$146,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,034+3.7%
2024$6,784+3.2%
2023$6,576-13.1%
2022$7,570+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$72,500
DeedBook 1775, Page 42

Property Built

Built

Year Built: 1956