Skip to content

230 Deptford AveWoodbury, NJ 08096

Built 1957

Last Sale Price
$122,000
Last Sale Date
Dec 5, 2016

Property Information

Block133
Lot1.13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM32

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage950
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,100
26%
Improvement Value:$90,300
74%
Total Assessment$122,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,889+3.7%
2024$5,679+3.2%
2023$5,506-9.6%
2022$6,093+3.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$122,000

From:

To:

Sq Ft950DeedBook 5574, Page 242Recorded12/19/2016

Property Sale

Sale
$34,000

From:

To:

Sq Ft950DeedBook 5469, Page 189Recorded5/18/2016

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 3494, Page 345

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook 1458, Page 426

Property Built

Built

Year Built: 1957