Skip to content

1022 N Evergreen AveWoodbury, NJ 08096

Built 1970
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 17, 2024

Property Information

Block133
Lot1.20
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM32

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,100
41%
Improvement Value:$188,900
59%
Total Assessment$321,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,443+3.7%
2024$14,894+3.2%
2023$14,439+6.3%
2022$13,580+3.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft6,165DeedBook 6016, Page 19Recorded1/10/2019

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

DeedBook 5255, Page 163Recorded11/13/2014

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 3181, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1970