Skip to content

145 Gantt AveWoodbury, NJ 08096

Built 1960

Last Sale Price
$49,000
Last Sale Date
Nov 14, 1994

Property Information

Block135.01
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM33

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,800
24%
Improvement Value:$80,400
76%
Total Assessment$105,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,061+3.7%
2024$4,881+3.2%
2023$4,732+15.6%
2022$4,094+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$49,000
DeedBook 2488, Page 213

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 1384, Page 608

Property Built

Built

Year Built: 1960