Skip to content

537 Evergreen AveWoodbury, NJ 08096

Built 1985
Commercial

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Aug 31, 2006

Property Information

Block137.01
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM34

Building Details

Building Class---
Description1SBCB
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
52%
Improvement Value:$205,000
48%
Total Assessment$425,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,447+3.7%
2024$19,720+3.2%
2023$19,117-10.8%
2022$21,431+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 4270, Page 127

Property Sale

Sale
$389,500
DeedBook 3673, Page 133

Property Sale

Sale
$164,073
DeedBook 1530, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1985