Skip to content

402 Hesters AveWoodbury, NJ 08096

Built 1955

Last Sale Price
$84,900
Last Sale Date
Sep 30, 1992

Property Information

Block138.01
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM34

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,505
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,800
22%
Improvement Value:$112,700
78%
Total Assessment$144,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,952+3.7%
2024$6,705+3.2%
2023$6,500-8.4%
2022$7,096+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$84,900
DeedBook 2240, Page 207

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 1378, Page 1189

Property Built

Built

Year Built: 1955