Skip to content

416 Hesters AveWoodbury, NJ 08096

Built 1960

Last Sale Date
Nov 5, 2020

Property Information

Block138.01
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM34

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,809
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,900
22%
Improvement Value:$145,000
78%
Total Assessment$185,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,944+3.7%
2024$8,626+3.2%
2023$8,362-4.6%
2022$8,765+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960