Skip to content

434 Hesters AveWoodbury, NJ 08096

Built 1960

Last Sale Price
$79,000
Last Sale Date
Mar 26, 1993

Property Information

Block138.01
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM34

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,500
32%
Improvement Value:$87,900
68%
Total Assessment$128,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,177+3.7%
2024$5,958+3.2%
2023$5,775-4.7%
2022$6,059+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 2291, Page 219

Property Sale

Sale
$65,300
DeedBook 1643, Page 308

Property Built

Built

Year Built: 1960