Skip to content

447 Elm AveWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Last Sale Price
$152,000
Last Sale Date
Jun 20, 2017

Property Information

Block138.02
Lot18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM34

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,114
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,200
29%
Improvement Value:$100,700
71%
Total Assessment$140,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,779+3.7%
2024$6,538+3.2%
2023$6,338-3.4%
2022$6,558+3.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$152,000

From:

To:

Sq Ft1,114DeedBook 5704, Page 313Recorded8/7/2017

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 4889, Page 249

Property Sale

Sale
$177,500
DeedBook 4422, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1950