Skip to content

453 Elm AveWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Last Sale Price
$159,000
Last Sale Date
Jun 27, 2018

Property Information

Block138.02
Lot19
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM34

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,618
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,700
24%
Improvement Value:$130,300
76%
Total Assessment$171,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,227+3.7%
2024$7,934+3.2%
2023$7,692-5.6%
2022$8,148+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$159,000

From:

To:

Sq Ft1,618DeedBook 5923, Page 74Recorded8/10/2018

Property Sale

Sale
$175,100
DeedBook 4322, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1950