Skip to content

30 N Drexel StWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 2, 2025

Property Information

Block13
Lot1.08
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM03

Building Details

Building Class17
Description2SB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,518
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,600
27%
Improvement Value:$127,100
73%
Total Assessment$173,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,357+3.7%
2024$8,060+3.2%
2023$7,813+0.5%
2022$7,777+3.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$182,900
Sq Ft1,518DeedBook 6145, Page 325Recorded8/22/2019

Property Sale

Sale
$229,900
DeedBook 4715, Page 180

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 4237, Page 183

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 3743, Page 344

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 3158, Page 88

Property Sale

Sale
$97,500
DeedBook 1728, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1950