Skip to content

6 N Drexel StWoodbury, NJ 08096

Built 1955
Church/Charitable

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jun 27, 2002

Property Information

Block13
Lot1.12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM03

Building Details

Building Class17
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,472
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,100
21%
Improvement Value:$161,100
79%
Total Assessment$203,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2004$6,108+12.6%
2003$5,423+6.8%
2002$5,078+1.8%
2001$4,989+0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 3441, Page 236

Property Sale

Sale
$141,000
DeedBook 2917, Page 3

Property Built

Built

Year Built: 1955