Skip to content

35 N Childs StWoodbury, NJ 08096

Built 1940

Last Sale Price
$132,000
Last Sale Date
Aug 4, 2014

Property Information

Block13
Lot1.18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM03

Building Details

Building Class17
Description2SBF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,878
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,600
28%
Improvement Value:$130,100
72%
Total Assessment$180,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,693+3.7%
2024$8,384+3.2%
2023$8,128+8.8%
2022$7,471+3.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$132,000

From:

To:

Sq Ft1,878DeedBook 5220, Page 56Recorded8/7/2014

Property Sale

Sale
$155,200
DeedBook 2951, Page 242

Property Built

Built

Year Built: 1940