Skip to content

43 N Childs StWoodbury, NJ 08096

Built 1940

Last Sale Price
$166,000
Last Sale Date
Dec 17, 2015

Property Information

Block13
Lot1.19
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM03

Building Details

Building Class17
Description2SB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,935
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,100
30%
Improvement Value:$117,800
70%
Total Assessment$167,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,078+3.7%
2024$7,791+3.2%
2023$7,552+0.3%
2022$7,530+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$166,000

From:

To:

Sq Ft1,935DeedBook 5410, Page 26Recorded12/23/2015

Property Built

Built

Year Built: 1940