Skip to content

47 N Childs StWoodbury, NJ 08096

Built 1940

Last Sale Price
$211,000
Last Sale Date
Oct 31, 2008

Property Information

Block13
Lot1.21
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM03

Building Details

Building Class17
Description2SB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,246
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,100
35%
Improvement Value:$87,700
65%
Total Assessment$134,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,485+3.7%
2024$6,255+3.2%
2023$6,063+5.1%
2022$5,768+3.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$211,000
DeedBook 4604, Page 341

Property Sale

Sale
$222,000
DeedBook 4430, Page 26

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 3188, Page 123

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 2114, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1940