Skip to content

73 N Childs StWoodbury, NJ 08096

Built 1949

Last Sale Price
$203,000
Last Sale Date
Aug 24, 2015

Property Information

Block13
Lot1.25
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM03

Building Details

Building Class17
Description2SB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,268
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,200
26%
Improvement Value:$149,600
74%
Total Assessment$202,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,507+3.8%
2024$9,160+3.2%
2023$8,872-4.8%
2022$9,320+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$203,000

From:

To:

Sq Ft2,268DeedBook 5362, Page 305Recorded9/2/2015

Property Built

Built

Year Built: 1949