Skip to content

125 N Childs StWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Last Sale Price
$190,500
Last Sale Date
Jan 29, 2008

Property Information

Block14.01
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM04

Building Details

Building Class17
Description1SCBS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,433
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,600
32%
Improvement Value:$99,600
68%
Total Assessment$146,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,034+3.7%
2024$6,784+3.2%
2023$6,576+15.2%
2022$5,708+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$190,500
DeedBook 4499, Page 44

Property Sale

Sale
$127,500
DeedBook 3586, Page 130

Property Sale

Sale
$47,500
DeedBook 1493, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1950