Skip to content

124 N Drexel StWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Sep 12, 2006

Property Information

Block14.01
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM04

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,433
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,600
31%
Improvement Value:$103,800
69%
Total Assessment$150,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,236+3.7%
2024$6,979+3.2%
2023$6,765+10.5%
2022$6,123+3.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4276, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1950