Skip to content

128 N Drexel StWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Last Sale Price
$158,000
Last Sale Date
May 19, 2011

Property Information

Block14.01
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM04

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,824
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,600
27%
Improvement Value:$128,800
73%
Total Assessment$175,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,438+3.7%
2024$8,139+3.2%
2023$7,889+6.4%
2022$7,417+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 4871, Page 194

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 1673, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1950