Skip to content

401 S Evergreen AveWoodbury, NJ 08096

Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 6, 2013

Property Information

Block140
Lot2.05
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM35

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL PARK
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage3.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$527,500
3%
Improvement Value:$16,304,800
97%
Total Assessment$16,832,300

Tax History

YearProperty taxesChange
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$8,810,000
DeedBook 4918, Page 148

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 1389, Page 1152