Skip to content

231 Burholme AveWoodbury, NJ 08096

Built 1952

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jan 4, 2008

Property Information

Block141.01
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM36

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,600
28%
Improvement Value:$82,000
72%
Total Assessment$114,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,513+3.7%
2024$5,317+3.2%
2023$5,155+7.4%
2022$4,800+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4488, Page 301

Property Built

Built

Year Built: 1952