Skip to content

219 Burholme AveWoodbury, NJ 08096

Built 1952

Last Sale Price
$62,500
Last Sale Date
May 4, 2016

Property Information

Block141.01
Lot18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM36

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage907
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,600
30%
Improvement Value:$74,200
70%
Total Assessment$105,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,090+3.7%
2024$4,909+3.2%
2023$4,759-6.4%
2022$5,086+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$62,500

From:

To:

Sq Ft907DeedBook 5480, Page 20Recorded6/8/2016

Property Built

Built

Year Built: 1952